Logo

چرا قفسه بندی صنعتی اهمیت دارد؟ امروزه در عصر تکنولوژی هرگونه وسیله ای برای هرگونه مشکلی اختراع و ساخته شده است. مثلاً برای ارتباط از راه دور تلفن های همراه اختراع شده اند و برای حمل و نقل، ماشین ها و هواپیما ها. برای مشکل کمبود فضا نیز قفسه هایی تولید شده است تا ما بتوانیم حداکثر فضای موجود در محل مورد نظرمان را مورد استفاده قرار دهیم تا حداکثر بهره برداری از فضا را انجام دهیم. در ادامه درباره قفسه بندی ها توضیحات بیشتری خواهیم داد.

 

سیستم های قفسه بندی

امروزه که حداکثر بهره برداری از زمان بسیار مهم است، حداکثر بهره برداری از فضا هم به همان اندازه مهم می باشد و به همین دلیل سیستم قفسه بندی صنعتی نقش قابل توجهی در کمک به صنعت دارد. به خصوص صنعت انبار داری که یکی از دغدغه های بزرگ آنها کمبود فضا است. سیستم های قفسه بندی صنعتی به دلیل اینکه قابلیت تنظیم ارتفاع را دارند، یعنی بلند و کوتاه می شوند و می توانند در مکان های مختلف جا شده و یک مکان عالی برای گذاشتن وسایل باشند. انتخاب جنس و رنگ قفسه هم به سلیقه خود شما می باشد و شما می توانید با سلیقه خوب خود یک قفسه عالی و مناسب را سفارش بدهید. البته معمولاً قفسه ها به دلیل اینکه استحکام بالایی داشته باشند از فلز ساخته می شوند.

 

قفسه بندی های دژپاد

 

مراحل ساخت قفسه بندی صنعتی

قفسه بندی های صنعتی هم مانند تمام وسایل و دستگاه های دیگر مراحل ساخت مخصوص خودشان را دارند. نوع قفسه بندی در انبار های صنعتی نگهداری کالا و محصولات یکی از مهم ترین نکات مورد توجه در آن می باشد و به همین دلیل است که این نوع قفسه ها مورد توجه ویژه ی تولید کننده های قفسه ها می باشد. در ادامه با قفسه بندی صنعتی، انواع آن و مراحل تولید آن بیشتر آشنا می شویم.

 

کاربرد های سیستم های قفسه بندی

مهم ترین کاربرد سیستم های قفسه بندی صنعتی این است که از حداکثر فضای موجود استفاده شود. سیستم های قفسه بندی این کاربرد را دارند که کوتاه یا بلند شوند تا به خوبی در فضا های مختلف یک محل نگهداری وسایل و اشیاء باشند.

سیستم های قفسه بندی انواع مختلفی دارند که عبارت اند از:

1)     قفسه بندی ثابت
2)    قفسه بندی متحرک
3)   انبار تمام اتوماتیک
4)    قفسه بندی از نوع فروشگاهی
5)   سازه های فلزی پیش ساخته
6)    ظرف های نگهداری مواد غذایی و کالا ها
7)    تجهیزات بارگذاری و باربرداری
8)   سیستم های مخصوص انتقال مواد غذایی و کالا ها

 

انواع سیستم های قفسه بندی

 

انواع سیستم های قفسه بندی

انواع سیستم های قفسه بندی صنعتی عبارت اند از:

 

1. قفسه بندی ثابت

پرکاربرد ترین نوع سیستم های قفسه بندی این نوع می باشد که خود دارای انواع مختلف دیگری است:

1 – قفسه بندی پالت راک
2 – قفسه بندی راهرو باریک
3 – قفسه بندی خود راهرو
4 – قفسه بندی بازویی
5 – راک کفپوش دار سبک
6 – راک کفپوش دار سنگین
7 – قفسه بندی مشبک
8 – قفسه بندی دفتری

 

2. قفسه بندی متحرک

قفسه بندی متحرک یکی از جدید ترین و به روز ترین نوع سیستم های قفسه بندی می باشد که با استفاده از فناوری های الکتریکال و مکانیکال توانسته در رسیدن به اهداف صنایع و سازمان ها نقش بسیار مهمی داشته باشد. این نوع قفسه بندی شامل موارد زیر می باشد:

1 – خود جریان
2 – موبایل راک
3 – شاتلدر ایوین
4 – خود تغذیه
5 – خود برگشت
6 – بایگانی متحرک

 

3. انبار تمام اتوماتیک

در واقع این سیستم یک پالت راک مخصوص می باشد ک تحمل بسیار زیادی دارد و می تواند بار های سقف و دیوار را تحمل کند.

 

4. قفسه بندی فروشگاهی

این قفسه بندی به دلیل اینکه شکل و رنگ لوکس و زیبایی دارد مناسب فروشگاه ها و سوپر مارکت ها می باشد. امروزه در فروشگاه هایی که فروشندگان که فروشی به روش عمده فروشی دارند این نوع قفسه بندی تأثیر زیادی در ساختار و فضای فروشگاه دارد.

 

قفسه بندی فروشگاهی

 

5. سازه های فلزی پیش ساخته

این سازه برای استفاده از ارتفاع سالن می باشد که امکان ساخت سالن های طبقاتی را به ما می دهد. اگر کمی در این نوع سازه دقت کنیم در می یابیم که این سیستم از لحاظ هزینه و زمان بسیار با صرفه تر از سازه های ساختمانی می باشند. یکی دیگر از ویژگی هایی که این نوع سازه ها دارند امکان جابجایی و کوتاه و بلند کردن آن ها می باشد.

 

6. ظرف های نگهداری مواد و کالا

این نوع سیستم دارای انواع پالتها می باشد که کمک بسیار زیادی در نگهداری و حمل و نقل کالا ها می کند. انواع پالت ها یکی از نمونه های پر کاربرد ظرف های نگهداری مواد و کالا ها می باشد.

 

7. تجهیزات بارگذاری و باربرداری

تجهیزات بارگذاری و باربرداری دارای تمام وسایل و تجهیزات حمل و نقل کالا می باشد. مانند: استاکر، لیفتراک، پالت تراک، ریچ تراک. سیستم های تجهیزات بارگذاری و باربرداری با دارا بودن این وسایل نقش بسیار مهمی در صنعت انبارداری دارد.

 

8. سیستم های انتقال مواد و کالا

سیستم های انتقال مواد و کالا تجهیزات بسیاری را دارا است مانند: هم سطح کننده، میز گردان، انواع بالابر، شاتل و انواع نقاله.

 

قفسه بندی های صنعتی و فلزی دژپاد

مراحل قفسه بندی صنعتی

بررسی و اندازه گیری مساحت مورد نظر توسط مهندسین و مسئولین شرکت های فضا سازی، اولین مرحله قفسه بندی صنعتی می باشد. بعد از اینکه مساحت و ارتفاع محل مورد نظر اندازه گیری و مشخص شد، نوبت به انتخاب مشتری از بین قفسه ها می باشد که اکثراً به دلیل مقاومت زیاد از فلز ساخته شده اند. بعد از آن نوبت برش، رنگ آمیزی و طراحی پله ها می باشد. بعد از تمام شدن ساخت و ساز و رنگ آمیزی، نوبت به آخرین مرحله می رسد. آخرین مرحله قفسه بندی نصب آن توسط مسئولین به محل مورد نظر مشتری می باشد. قیمت های قفسه ها بستگی به جنس، اندازه و وسایل دیگر می باشد و متفاوت اند.

 

مزایای راه اندازی قفسه بندی صنعتی

یکی از مهمترین مزایای نصب قفسه بندی صنعتی استفاده از حداکثر فضای موجود در آن مکان است. وقتی یک مکان را قفسه بندی می کنید حداقل هشت دهم کل مساحت مکان را استفاده می کنید زیرا قفسه بندی ها قابلیت تنظیم ارتفاع دارند و در هر مکانی جا می شوند. یکی دیگر از مزایای قفسه بندی های صنعتی دسترسی سریع به کالای انبار شده می باشد زیرا با قفسه های صنعتی می توان تمام کالا ها را به طور مرتب دسته بندی کرده و در گروه های جداگانه گذاشت تا دسترسی به آن راحت تر باشد. ایجاد نظم بین مکان های کالا های انبار شده یک زیبایی خاص را به انبار شما می بخشد و این می تواند یکی دیگر از مزایای این نوع قفسه ها باشد.